Nixie Pulkstenis

Sveiki! Pirmais bloga ieraksts. Šajā blogā būs viss ko es taisu, redzu un viss kas man liekas interesants. Sākšu ar dažiem veciem projektiem, kā Nixie Pulkstenis. Šīs projekts jau man prātā bija kopš kāda 2008-2009. gada. Jāpaskatās bildes būs, kad tikšu līdz tam. Pirmā doma bija uzdāvināt tēvam šādu pulksteni- tēvu dienā. Atradu vienu mājaslapu Mikes Nixie Clock, tanī laika principu uz kā viņš strādā bija tuvu no saprašanas. Bet lapā tika piedāvāta gan shēma, kā arī plates komponenšu izvietojums un savienojumi. Protams plate bija ļoti cieša un kompakta. Tanī vecumā tas bija pa smalku un pats savas plates nebija doma dizainēt un tā viss tika nolikts plauktiņa ar visam savāktām detaļām un komponēm. Katru gadu vai katru reizi kā pārkārtoju plauku visu laiku pārdomāju kā izveidot pulksteni. Meklēju jaunas mājaslapas ar nixie pulksteņiem, bet neko tādu neatradu.

Šādi pienāca 2014. gads, paradījās arī laiks, jo bija ziema. Atkal mēģināju orģinālos plates izvietojumu, bet tas neizdevās, soo dizainēju savu plati. Dizainēšanai izmantoju programmu “Eagle Cad Software”. Pievienoju dažas specifiskas bibliotēkas ar komponentēm un izveidoju savu plati, kas īstenībā nebija tik traki. Izprintēju ar lāzerprinteri uz pusglancēta žurnāla papīra un ar gludekli pārnesu no papīra uz vara plates. To var izdarīt tāpēc ka lāzerprinteris printē tādu kā plānu plastmasas plēvi uz papīra ar karstuma palīdzību, un ar to pašu karstumu mēs varam, vismaz pusi no izprintētas plastmasa pārvietot uz vara plāksnes. Pievienošu ka printējumam ir jābūt spoguļskatā, un pārlīmējot tas būs pareizā virzienā, kā arī vara platei ir jābūt notīrītai no taukiem un putekļiem, es izmantoju acetonu šai darbībai.

Tad atlika vien izurbt paris simtus caurumiņu, izkodināt plati ir skābi, un salikt komponentes. Ar pārnešanas metodi ari pārnesu komponentes izvietojumu uz plates augšējās daļas. Tad nāk komponentes. Sāku ar zemākajām komponentēm, jo tad var visu līdzeni piespiest pret galdu kad lodē savienojumus.

Salodējot visu un ieliekot nixie tūbas izradījās ka divas no 6 tūbām ir beigtas. Šīs tūbas dabūju ļoti sen kad biju tēva vasarnīca Ragaciemā, kur bija visādu vecu interesantu detaļu, mikroshēmu, lampu un viss ko var iedomāties.  Tagad pasūtīju eBay’a 2 lampas un pabeidzu elektronisko daļu no projekta. Vienīgā problēmā bija nepārliecināšanās par shēmu un komponenšu orientāciju. Kā uzzināju vēlāk, tad bibliotēkā ko lejuplādēju ar nixie tūbām bija apakš skatā, un šādi man pulkstenis skaitīja no 24 līdz 0. Kā arī nebiju pareizi sapratis kā pārveidot laika formātu no 12h un 24h, kas bija mājaslapā dots.

Takā diezgan daudz  tika veltīts plates labošanai ar smalkiem vadiem un vara līniju pārkasīšanai. Bet kad saprotot kā pulkstenis skaita uz priekšu ir ļoti viegli to pārtaisīt, kā arī uztaisīt hronometru vai taimeri.

Darbības principā ir skaitītāju mikroshēmas. Piemēram no 220v 50Hz līnijas ar vienu no skaitītajiem tiek dalits ar 10, iegūstot frekvence 10Hz un tad vēlreiz ar citu mikroshēmu tiek sadalīts ar 5, iegūstot 1Hz, kas ir viens pulss vienā sekunde.

Ar šo atkal tiek skaitīts līdz 60 un tiek pārslēgta minūtes lampa un nākamo ciparu, un tas viss atkārtojas neierobežotā ciklā līdz stundas sasniedz 24 un pulkstenis atgriežas nulles vērtībās.

Korpusu es taisīšu kādu citu dienu. Bet varu pateikt ka jau nākošajā nedēļa uzreiz sāku dizainēt jaunu pulksteni daudz kompaktāku un ar citām lampām. Bet par to citā raksta. Tagad bildes.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Comment