Nixie pulkstenis trešā versija

Trešais pulkstenis. Šo shēmu atradu “Instrucatbles.com” lapā, to modificēju priekš manām vajadzībām. Pirmais, ko izdarīju,  bija pārejas reģistra čipu samazināšana no diviem uz vienu, kas ir viena no dārgākajām komponentēm, izņemot paša lampas.  Izņēmu vel dažus liekus barošanas pārslēgšanas slēdžus. Ar katru reizi plates sanāk arvien labāk un profesionālāk. Izkodināju, izurbu caurumus, sazāģēju trijās daļas un sāku lodēt komponentes. Kā par brīnumu, viss strādāja ar pirmo reizi.

Kodināšana
Kodināšana
Izkodināts
Izkodināts

 

Strādā
Strādā

 

Dizainējot plati, atkal izveidoju to trijos līmeņos. Pirmais līmenis ir barošanas līmenis, tas satur 5v barošanu priekš Arduino mikročipa, kā arī 160-180v priekš Nixie lampām. Otrais līmenis ir loģikas līmenis, kas sastāv no mikročipa un reģistra pārejas, un trešais līmenis ir vieta, kur piestiprina Nixie tūbas. (Ievietot bildes, ko es vairs nevaru atrast.) Uzreiz pabeidzot elektronisko daļu, sāku domāt par korpusu. Mana doma bija vienkārša taisnstūra veida kaste, kas sagāzta uz sāniem ar sarkano orgstiklu. Tēvs drusku iejaucās un iedrošināja veidot  šķību trapeci visās plaknēs, kas bija interesanta doma un varētu izskatīties forši. Lai šādu korpusu izveidotu, izmantošu preskartonu. Preskartonu ir viegli zāģēt un apstrādāt, izskatam pašlaik nav nozīmes, jo vēlāk preskartonu aplīmēšu ar plānu finiera dekoratīvo plāksni.

Korpusa detaļas
Korpusa detaļas

Trapeces korpusi, kurai visas malas ir citādākas, nevienādas un neparalēlas. Līmēšanas process arī nav no vieglākajiem trapeces dizaina dēļ. Izmantoju visdažādākās metodes līmēšanas metodes, bet visvairāk izmantoju lentu, ko var cieši savilkt kamēr nožūst līme.

Līmēšanas metode
Līmēšanas metode
Līmēšanas metode 2
Līmēšanas metode 2

Salīmējot visas detaļas, noslīpēju sānus, lai viss būtu vienā līmenī.

Korpus
Korpus

Izurbu caurumus aizmugurē priekš stundu un minūšu pogām un barošanas konektora. Izgriezu orgstiklu precīzi pēc lieluma, lai iederētos korpusā bez spraugām.

 

Sarkanais plastmasas orgstiks
Sarkanais plastmasas orgstiks
Pogas un barošanas ieeja
Pogas un barošanas ieeja

Tagad atliek korpusu aplīmēt ar plāno finieri, tad noslīpēt un nolakot. Pirms lakošanas domāju kādu veidu, kā varētu iezīmēt “manu produktu”, jo domāju veidot pulksteņus un pārdot, mēģinot tādejādi uzsākt biznesu. Internetā atradu, ka arī alumīniju var izkodināt ar dzelzs hlorīdu ne tikai varu.. Šādi radās doma, ka varētu no alumīnija bundžas izgriest  plāksni un ar skābi noēst uzrakstu “Made in Latvija by Jānis Štāls” un šo šablonu ar gāzes degli iededzināt uz koka korpusa. Kodināšanā viss izdevās veiksmīgi, bet iededzināšana kokā neizdevās. Divi iemesli. Pirmais: liesmas izplūst zem šablona un viss ir viens liels melns pleķis; otra problēma ir tāda, ka alumīnijs, it īpaši mazas daļas, piemēram, burti, nav izturīgs pret karstumu un izskūst.

Plānais apdares materiāls
Plānais apdares materiāls
Aplīmēts ar materiālu
Aplīmēts ar materiālu
Made in Latvia
Made in Latvia
Made in Latvia Kodināšana
Made in Latvia Kodināšana
Made in Latvia Kodināšana 2
Made in Latvia Kodināšana 2
Dedzinājuma sekas
Dedzinājuma sekas

Bet doma bija laba, noderēs citā projektā. Otra doma bija vienkārši ar marķieru uzrakstīt uz kārbas. Izmēģināju to, bet pašam kaut kā nepatika. Un tā radās ideja, ja es varu ar lāzerprinteri izprintēt un ar tonera metodi pārnest uz vara plates vai pat alumīnija, tad kāpēc es to nevarētu izdarīt uz koka virsmas. Kā arī izgāju ar opciju ka “Made in Latvija” ir datorrakstā, bet “Jānis Štāls” ir manā rokrakstā. Kas man pašam ļoti patika. To izdarot, pārklāju ar laku, slīpēju ar smalku smilšpapīru lai noslīpētu nelīdzenumus un atkal lakoju un atkal slīpēju, kamēr ir gluda virsma, kas apmierina. Un gala rezultātā pulkstenis izskatās šādi. Jau otro reizi veidoju pulksteni ar domu pārdot, bet šis tomēr arī paliks pie manis.

This slideshow requires JavaScript.

Kā arī man ar tēvu bija saruna par pirmo pulksteni- Es uztaisu elektronisko daļu un viņš korpusu. Šeit bilde no gala produkta. Tikai vēl nevaram izdomāt, ko darīt ar apakšu. Varētu atstāt vienkārši kā ir un aplīmēt ar plāno  finieri. Vienīgais mīnus ir tas, ka pulkstenis viegli slīd apkārt, jo korpuss nav smags, tāpēc doma ir pasūtīt stikla apakšu precīzā lielumā, kas arī dotu pulkstenim skaistu pamatni un būtu smags.

Ieskats pagātnē
Ieskats pagātnē

 

Leave a Comment