Damaskas nazis

Kā dāvanu draugam par palīdzēšanu remontā un citās lietās gribēju uztaisīt nazi. Nazi ar damaskus asmeni. Takā smēde man nav pieejama, tad pašu asmeni pasūtīju no eBay, kāds no Indijas nopelnās veidojot un pārdodot asmeņus. Pasūtīju divus, vienu bovija stilā un otru amerikāņu tanto stilā.  Vienu man un vienu draugam.

Naži no eBay
Naži no eBay
Asmens tekstūra
Asmens tekstūra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damaskas nažu asmeņu materiāls tiek veidots no mīksta un cieta oglekļa tērauda. Asmens veidošana notiek vairakkārt lokot un kaļot tēraudu, iegūstot vairākus slāņus. Tādējādi asmens iegūst super cietu vidu, kas nodrošina asmens augsto izturību un cietību, kā arī  ir apņemts ar vairākām mīkstākām metāla kārtām, kas nodrošina asmens elastību.

Naža spalam izvēlējos koku no nezināmas izcelsmes kuram  ir sarkanas līnijas pa vidu. Izskatās smuki jebkādā gadījuma. Izgriezu spala kontūru lielāku kā nepieciešam vēlākai slīpēšanai.

Izgriests spals
Izgriests spals
Izmantotais koks
Izmantotais koks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lai padarītu interesantāku nazi, kā arī ilgāk kalpojošu, starp asmeni un spalu tikai paredzēta vieta gardam. Gards tiek parasti veidots no metāla, tas aizsargā koka spalu. Lai izveidotu gardu, izveidoju vaska formu, atkal drusku lielāku kā nepieciešams jo metāla liešanas metode vel nav noslīpēta. Tad vaska formu ieliek tīģelī ar speciālam smiltīm apkārt un izveido liešanas atveri, to visu ieliek izkarsēties krāsnī, kur vasks izkūst bet smiltis paliek. Tad izkausē vēlamo metālu, šajā gadījuma 10 un 20 santīmu monētas. Izkausēto metālu ielej formā un ļauj atdzist.  Rezultāta iznāk šādas metāla formas. Kreisa pusē jau ir drusku apslīpēta.

Garda vaska forma
Garda vaska forma
Garda vaska forma 2
Garda vaska forma 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lejamā forma
Lejamā forma
Guardi
Guardi

Tālāk jāķeras pie naža asmens sagatavošanas. No eBay  nazis ir ticis izkodināts pārāk ilgi un ir jau parādījies jūtams reljefs tas padara asmeni rupju un pieķepošu ja griež kaut ko mīkstu. Asmens plakanā daļa tiek noslīpēta gluda. Asmeņa nolaide tiek izlīdzināta, lai tā būtu paralēla ar asmens griezošo daļu. Tālāk naža asmens tiek progresīvi noslīpēts ar smilšpapīru un beigās nopulēts. Pēc pulēšanas asmens daļa tiek ielikta dzelzs-hlorīta skābē uz 5-10 minūtēm, atkarībā no skābes stipruma. Tas tiek atkārtot vairākas reizes līdz iegūst vēlamo kodināšanas dziļumu, kur starp kodināšanas reizēm asmeni noslīpē ar smalku smilšpapīru.

Naža kodināšana
Naža kodināšana
Izkodināts asmens
Izkodināts asmens

 

 

 

 

 

 

 

Tad kad naža asmens ir gatavs, spalā jāizurbj caurumi priekš tapām, kas garantēs ka spals un gards paliks vietā. Lai visu saturētu kopā izmantoju  metāla epoksīda līmi.

Tapas
Tapas
Spala līmēšana
Spala līmēšana

 

 

 

 

 

 

 

Pēc līmēšanas procesa Naža spals tiek noslīpēts līdz ar asmens virsmu un metāla gards tiek nopulēts. Tad spals tiek iemērkts lineļļā, lai izceltu koka krāsas un to pasargātu.

Spala eļļošana
Spala eļļošana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Un šeit dažas bildes no pabeigta naža.

 

 

 

 

Leave a Comment